Соопштенија

20 октомври, 2019

НСДП против брзи предвремени парламентарни избори, истите најрано да се одржат во јуни 2020 по завршувањето на мајскиот самит на ЕУ

Соопштение за медиумите и јавноста: Во пресрет на денешната лидерска средба кај претседателот на Република Северна Македонија, на која НСДП како

24 септември, 2019

НСДП смета дека се наоаѓаме во политички моментум кога е потребно да се демонстрира политичка волја правниот систем да се постави на цврсти и трајни решенија

Соопштение за медиумите и јавноста: Во однос на тековните преговири помеѓу политичките партии од владејачкото мнозинство и опозицијата поврзани

5 септември, 2019

Женската организација на НСДП жестоко ја осудува изјавата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение за медиумите и јавноста: Женската организација на НСДП жестоко ја осудува изјавата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски со

19 јули, 2019

Продолжувањето на праксата за клучните политички теми да се разговара и одлучува на затворени средби на партиски лидери не е во духот на европските вредности

Соопштение за медиумите и јавноста: Во однос на најавената и одложена лидерска средба на најголемите политичи партии во земјава, НСДП смета де

29 јуни, 2019

НСДП го усвои Извештајот за претседателските избори, донесе одлука за внатрепартиски избори и изгради став за промена на изборниот модел за избор на пратеници

НСДП денес во Скопје одржа седница на Централниот одбор на која беше усвоен Извештајот на партијата за одржаните претседателски избори и донесе О

17 јуни, 2019

Наместо предвремени избори во наредниот период треба жестока пресметка со корупцијата, криминалот, непотизмот, неодговорното однесување на носители на јавни функции и дополнително засилување на економскиот развој

Соопштение за јавноста и медиумите: Во време кога Република Северна Македонија го трча последниот круг кон целта – членството во НАТО и ЕУ, ог

3 мај, 2019

НСДП ги повикува сите граѓани, независно од нивната политичка, етничка, верска, јазична или културна припадност, на 5 мај да излезат на гласање и да го поддржат Стево Пендаровски

Соопштение за медиумите и јавноста: Повеќе од потребно е во овие историски моменти да имаме претседател на државата кој ќе ги штити итнересите

19 април, 2019

НСДП: ГЛАСОТ ЗА ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ ДЕМОНСТРИРА ПОЛИТИЧКА СОЗРЕАНОСТ

Соопштение за медиумите и јавноста: Република Северна Македонија веќе силно чекори на патот на напредокот, стабилоноста и економскиот просперите

5 април, 2019

МИСОВСКИ УЧЕСТВУВАШЕ НА ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА СОРАБОТКАТА ПОМЕЃУ ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА РЕВИЗИЈА И СОБРАНИЕТО НА РСМ

Потпретседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г.Горан Мисовски, учествуваше на тркалезна маса за соработката помеѓу ДЗР и Собра

12 март, 2019

Мисовски и Милковски на собраниската прослава на „8ми Март“

Денеска, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери во придружба на двајцата потпретседатели Мисовски и Ременск

НАШИ ПРИОРИТЕТИ

И трудот е капитал

Вработување

Енергетика

Земјоделство