Соопштенија

18 февруари, 2024

ВМРО -ДПМНЕ ПРЕКУ МИНИСТРИТЕ ГО ВОСКРЕСНА „МВРО“

Владеењето на ВМРО-ДПМНЕ се карактеризираше со трите „П“: пендрек, пари и пропаганда. Не поминаа повеќе од дваесеттина дена откако ВМРО-ДПМНЕ партицип

20 јануари, 2024

НСДП ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА УЧЕСТВО ВО ЕВРОПСКАТА КОАЛИЦИЈА ПРЕДВОДЕНА ОД СДСМ И НЕМА ДА ГИ ПОДДРЖИ МИНИСТРИТЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ ДОКОЛКУ ТИЕ НЕ ЈА ПОДДРЖАТ ТЕХНИЧКАТА ВЛАДА

НСДП донесе политичка одлука за учество на партијата во европската коалиција предводена од СДСМ и избра Централен изборен штаб за претседателските и п

4 декември, 2023

СОЧУСТВО ДО СЕМЕЈСТВОТО НА ВАЊА, ЗАГУБАТА НА ДЕТСКИ ЖИВОТ Е НЕНАДОМЕСТИВА, СТОРИТЕЛИТЕ ДА БИДАТ МАКСИМАЛНО КАЗНЕТИ

НСДП изразува најдлабоко сочуство до семејството, роднините, пријателите и сите кои ја познаваа 14 годишната Вања. Загубата на млад човечки жив

20 ноември, 2023

НСДП НАЈСТРОГО ГО ОСУДУВА ДИВЕЕЊЕТО НА ПРАТЕНИЦИТЕ НА ЛЕВИЦА, АПАСИЕВ И КРМОВ ВО СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

НСДП - Нова социјалдемократска партија најостро го осудува дивеењето на пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов во Собранието на Репуб

20 октомври, 2023

НСДП Битола, најостро го осудува самоволието на градоначаникот на Битола Коњановски

Соопштение за медиумите и јавноста: Почитувани, Општинската организација на Нова Социјалдемократска Партија од Битола, најостро го осудува

8 август, 2023

НСДП како дел од владеачката коалиција заедно со СДСМ и партиите од коалицијата иницираат Манифест за преговорите со ЕУ

НСДП, заедно со политичките партии од коалицијата дава силна поддршка на Манифестот на лидерите на политичките партии застапени во Собранието, а во вр

8 јуни, 2023

НСДП поддржува влез во Владата на ВМРО-ДПМНЕ откако ќе се изгласа потребата од измени на Уставот

Соопштение за медиумите и јавноста: НСДП го поздравува одржувањето на лидерската средба во насока на политичкото обединување на кое повикавме п

22 мај, 2023

ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕМЕ: КОЈ Е ЗА, А КОЈ ПРОТИВ ЕВРОПСКА МАКЕДОНИЈА?

НСДП бара процесот на уставните измени да тече со засилено темпо и ја повикува Владата на Република Северна Македонија да ја подготви и достави до Соб

16 февруари, 2023

НСДП: Одлуката на ЕСЧП е уште една потврда дека аболицијата за поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ била незаконска и неуставна

Со Одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур уште еднаш се потврди дека била незаконска, неуставна и спротивна на сите меѓународни прин

14 септември, 2022

Не успеа обидот на ВМРО-ДПМНЕ за манипулација со граѓаните со иницијативата за референдум

НСДП се согласува со одговорот на претседателот на Собранието Талат Џафери до политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, која достави граѓанска иницијатива за ре

НАШИ ПРИОРИТЕТИ

И трудот е капитал

Вработување

Енергетика

Земјоделство