Изјави за медиуми

22 август, 2022

СТОЈКОВСКА ОД НСДП-ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Парк или депонија во Ѓорче, потенцијална еколошка закана по здравјето на луѓето?

Изјава за медиуми, Маја Стојковска, советничка од НСДП во Советот на општина Ѓорче Петров Почитувани, Ова зад мене, беше депонија со големина

11 јануари, 2022

Петковски за Слободен печат: По фијаското кај Радев, очекувано е Петков да не дојде во Скопје, короната е само оправдание

Бугарскиот претседател Румен Радев со вчерашниот Совет за безбедност ги спушти не само очекувањата во Македонија, туку и политичките стандарди на прем

27 октомври, 2021

(ВИДЕО) Петковски: Христо Кондовски е најдоброто за Битола

„Како треба да изгледа градоначалник на еден голем град, како што е Битола, тоа е Христо Кондовски, затоа што зад себе има богато искуство во бизнисот

30 март, 2021

Петковски: Договорот Заев – Мицкоски е пред едно огромно минско поле кое што се нарекува Собрание – никој не може да очекува што и каде ќе експлодира

Се уште не мислам дека испишуваме историја. Направен е компромис за нешто што е многу важно, во многу важен момент, но сега договорот е пред едно

1 март, 2021

Петковски за бугарската ТВ Европа: Историските прашања не смее да бидат дел од преговарачката рамка за ЕУ

Претседателот на НСДП, Тито Петковски во интервју за „Слободна зона“, емисија која се емитува на бугарската телевија ТВ Европа, осврнувајќи се

19 февруари, 2021

Петковски за МКД.мк: Берлин ѝ даде сила на Софија

Загрижувачка атмосфера владее во Европската Унија во поглед на европската интеграција на Македонија и може да се заклучи дека нашата држава е

27 ноември, 2020

Петковски за ФОКУС: Заев сака да ја надмине блокадата, но Бугарија тешко ќе попушти пред изборите

Целта на интервјуто на премиерот Зоран Заев на БГНЕС беше во функција да се деблокира процесот на евроинтеграции, но не верувам дека Бугарија ќ

14 август, 2020

Тито Петковски: Барањето на ДУИ премиер да биде Албанец е обид Зоран Заев да се делегитимира, но и обид да се воведе друг општествен систем

Барањето на ДУИ премиер да биде Албанец е обид Зоран Заев да се делегитимира, но и обид да се воведе друг општествен систем, смета лидерот на НСД

13 август, 2020

Петковски: Најголемите придобивки од Охридскиот рамковен договор се мирот, стабилноста, да нема воени дејствија

Изјава за Радио Слободна Европа на претседателот на НСДП и поранешен претседател на Собранието г.Тито Петковски: Пред деветнаесет години, на

12 август, 2020

Петковски: Политичките партии коишто учествуваа на изборите мора да најдат начин како во рок од тие 20 дена да се конституира Собранието, односно да ги почнат на време своите преговори

Изјава за Радио Слободна Европа на претседателот на НСДП и поранешен претседател на Собранието г.Тито Петковски: „Нема дилеми дека Уставот пре

НАШИ ПРИОРИТЕТИ

И трудот е капитал

Вработување

Енергетика

Земјоделство