Мисовски: Со забетониран македонски јазик, по НАТО, влегуваме и во ЕУ

„Македонскиот јазик го забетониравме, македонскиот индентитет е зацврстен, признаен од сите, од ЕУ, од НАТО, од целиот свет“, им порача Мисовски на жителите на скопската општина Аеродром, со кои се сретна во рамки на тренските предзиборни активности на коалицијата „Можеме“.

Тој истакна дека политичките приказни кои ги ширеше ВМРО-ДПМНЕ во врска со Преспанскиот договор и загрозувањето на македонскиот идентитет, се покажаа како ветер и магла, илузии, кои им беа од корист само на политички групации поврзани со криминалното уривање на државните институции и грабежот на граѓаните.

„Јазикот на кој треба да се преведе европското законодавство е македонски јазик, тој е заведен нашата лична карта во ООН, македонскиот јазик е јазикот на кои ја водиме меѓународната комуникација“, рече Мисовски.

„За три години успеавме да ја поставиме државата на прав пат, да ја извлечеме од изолацијата и да ја направиме полноправна членка на НАТО, да се најдеме пред почеток на преговори со ЕУ. За да продолжиме да чекориме сите заедно напред по овој пат, кон модерна и економски развиена земја, на 15 јули гласот за коалицијата „Можеме“ ќе биде голема одлука за иднината на вашите најблиски“, порача Мисовски.

Најново

Тито Петковски: Барањето на ДУИ премиер да биде Албанец е обид Зоран Заев да се делегитимира, но и обид да се воведе друг општествен систем

Петковски: Најголемите придобивки од Охридскиот рамковен договор се мирот, стабилноста, да нема воени дејствија

Петковски: Политичките партии коишто учествуваа на изборите мора да најдат начин како во рок од тие 20 дена да се конституира Собранието, односно да ги почнат на време своите преговори

ОБРАЌАЊЕ НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИСОВСКИ НА СВЕЧЕНОТО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 2 АВГУСТ – ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА

Потпретседателот на Собранието г.Мисовски положи свежо цвеќе во знак на почит и сеќавање на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година

СЛУЖБА ЗА ОДНОСИ СО ЈАВНОСТ НА НСДП