ВМРО-ДПМНЕ преку својот министер во МВР прави сѐ за да ги пролонгира изборите

Соопштение за медиумите и јавноста:

Последните настани поврзани со организирањето на прослава за Денот на полицијаците и масовниот верски настан во Струга зборуваат дека ВМРО-ДПМНЕ во духот „колку полошо за државата, толку подобро за партијата“, преку својот министер за внатрешни работи се обидуваат и по цена на здравјето на граѓаните да креираат атмосфера која ќе доведе до дополнително продолжување на вонредната состојба, а со тоа и на можниот термин за одржувањето на предвремените парламентарни избори.

Создавањето во јавноста на атмосфера на игнорирање и непочитување на препоракитe на Владата за сузбивање на коронавирусот, во ситуација кога истите несомнено покажаа резулат, од страна на припадници на министерство кое е под директна контрола на Христијан Мицкоски, ја разоткрива подготвеноста на ВМРО-ДПМНЕ да го жртвува и здравјето на граѓаните ако тоа може да значи максимално можно пролонгирање на денот на својот изборен пораз.

НСДП сака само да го потсети раководството на ВМРО-ДПМНЕ на пораката која до пред извесно време ја испраќаа до своите сопартијци – „со секој поминат ден со оваа власт Македонија ја има сѐ помалку?“

Дали Мицкоски останува на оваа порака или пак во меѓувреме го промени мислењето?

Најново

ОБРАЌАЊЕ НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИСОВСКИ НА СВЕЧЕНОТО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 2 АВГУСТ – ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА

Потпретседателот на Собранието г.Мисовски положи свежо цвеќе во знак на почит и сеќавање на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година

Министерката Апостолска дел од делегација на Владата положија цвеќе на Споменикот на жртвите од земјотресот кој го погоди Скопје во 1963 година.

ОБРАЌАЊЕ НА Г. ГОРАН МИСОВСКИ, ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО, НА ТЕМА „ИЗГЛЕДИТЕ НА РЕГИОНАЛНАТА СОРАБОТКА ПО ПАНДЕМИЈАТА: ВРЕМЕ НА ПОГОЛЕМА ИНТЕГРАЦИЈА?“

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

СЛУЖБА ЗА ОДНОСИ СО ЈАВНОСТ НА НСДП