Пендаровски доби поддршка од борците: Гласот за број три е глас за модерна, европска и слободна држава!

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски денеска се сретна со претставници на борците, кои застанаа зад неговиот концепт што води заедно напред, бидејќи како што порачаа, во 1941 година застанале на вистинската страна и ја извојувале слободата, еднаквоста, а сега на 5 мај вистинската страна е гласот за Пендаровски кој носи во модерна, европска и слободна држава.

Пендаровски во своето обраќање посочи дека Македонија е изградена на принципите на слога и единство и отсекогаш била и ќе биде мултиетничка држава во која сите треба да имаат исти права.

Внатрешната кохезија и слогата, порача Пендаровски, се клучот за целосен развој и укажа дека  другиот табор признава само една фамилија, фаворизира една партија и една етничка заедница.

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, води националистичка и анахрона политика, политика како излезена од некој музеј од 19 или 20 век. Велат, ако победи Сиљановска ќе  ги поништат договорите со Бугарија и Грција, ќе го укинат Законот за јазици а тоа ќе значи нови блокади, нови поделби и тензии. Тогаш се враќаме назад, нема напредок, нема ни НАТО ни ЕУ. Со географската додавка од името не изгубивме ништо и од македонштината, ние сме Македонци, нашиот јазик е македонски,  рече Пендаровски.

Пендаровски повика на масовна излезност на 5 мај за да се стави конечен крај на груевизмот и неговите остатоци, а државата да продолжи кон интеграција во ЕУ и НАТО, каде вредносно и цивилизациски припаѓа.

 

Најново

МИЛКОВСКИ НА СРЕДБА СО ДИРЕКТОРОТ НА НДИ ВАШИНГТОН ДЕРЕК МИЧЕЛ ЗА ДЕСЕТГОДИШНИОТ ПРОЕКТ МЕЃУ СОБРАНИЕТО И НДИ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ЗАКОНОВНИОТ ДОМ

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА ДИРЕКТОРКАТА БОШКОВСКА-ЈАНКОВСКИ ЗА СТРАТЕШКИТЕ И ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ НА ЦЕНТРАЛНИОТ РЕГИСТАР

ОБРАЌАЊЕ НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИСОВСКИ НА ГЕНЕРАЛНАТА КОМИСИЈА ЗА ПРАВДА, ВНАТРЕШНИ РАБОТИ И БЕЗБЕДНОСНА СОРАБОТКА НА ПС НА ПСЈИЕ НА ТЕМА: „БОРБА ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ ВО ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА“

Честит 9ти Мај! Ден на Европа. Ден на победата над фашизмот.

НСДП ги повикува сите граѓани, независно од нивната политичка, етничка, верска, јазична или културна припадност, на 5 мај да излезат на гласање и да го поддржат Стево Пендаровски

СЛУЖБА ЗА ОДНОСИ СО ЈАВНОСТ НА НСДП