ИНТЕРВЈУ: КОЈ Е СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ?

Интервју на кандидатот за претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски за порталот Локално.мк

mzp

Локално.мк: Со оглед на тоа дека сте дел од академската заедница, Вие сте д-р на науки и професор, можам да претпоставам дека многу читате тоа што морате. Но што е она другогото? Кој вид литература преферирате, кој автор?

Пендаровски: Повторно стручна литература, и тоа многу. Уште пред да почнам да го работам ова што денска го работам, најмногу се интересирав за глобалните текови, безбедноста и односите меѓу државите. Знаете како викаат, најдобро е кога ќе ги споиш работата и задоволството, а јас токму тоа го правам.

Локално.мк: Колумна?

Пендаровски: Колумнист J. Борис Дежуловиќ со задоволство го читам.

Локално.мк: Работата и секојдневието брзината на настаните носат огромен стрес. Имате ли некакво ваше прибежиште каде што се чувствувате сосема свој и безбеден?

Пендаровски: Иако можеби ќе звучи како клише, важно ми е со кого сум, а не каде сум. Кога сум во кругот на семејтвото, односно кога сум опкружен со сопругата и синот, се чувствувам најбезбеден, а дома сум најмногу свој.

Локално.мк: Парк , планина или улични шеми Македонија, Аминта , Круг , Дебар маало…

Пендаровски: По улични шеми не сум многу, планина може по некогаш, но парк ми е првиот избор. Има пространост и зеленило, доволно е тивко за да се опуштиш, а сепак си опкружен со луѓе.

Локално.мк: Кога би требало да се претставите себеси, кои карактерни особини би си ги припишале?

Пендаровски: Обичен човек. Сосема обичен човек.

Локално.мк: Сметате ли дека напредокот и технологијата ги променија луѓето? Како се живееше порано, а како сега? Го олеснија или го отуѓија животот?

Пендаровски: Напредокот во секоја сфера од општеството е неминовен, а технологијата игра улога на некаков олеснувач на тој процес. За жал технологитата го забрза процесот на оддалечување и отуѓување на луѓето. Како и да е, тоа е нешто што не може да се запре, па ни останува на нас, луѓето, да се прилагодиме на сето тоа.

Локално.мк: А верувате ли се уште во другарство? Имате ли пријатели на кои би можеле „да се потпрете“?

Пендаровски: Верувам во другарство и тоа баш во оној искрен и чист меѓусебен однос, кога можете се да си кажете, да се посоветувате и да си помогнете. За среќа, имам неколку такви другари со кои се познаваме уште од детството и со кои многу сме поминале заедно и повеќепати сме се “потпирале еден на друг”.

Локално.мк: А за одмор статичен под чадор, до солена вода или патување од град во град

Пендаровски: Дефинитивно од град во град. Сакам движење и сакам да откривам нови нешта.

Локално.мк: Што е тоа што Ве прави среќен?

Пендаровски: Едноставно- животот. И сите мали нешта што него го чинат.

Локално.мк: Кога би морале да изберете би избрале: Крушево Охрид , море или Скопје?

Пендаровски: Скопје.

Локално.мк: Анџелина Џоли или Мерлин Монро или..

Пендаровски: Кетрин Денев.

Локално.мк: U2 или Duran Duran?

Пендаровски: Duran Duran.

Локално.мк: Тоше или Архангел?

Пендаровски: И Тоше и Архангел.

Локално.мк: Барак Обама, Владимир Путин или ЕУ?

Пендаровски: Дефинитивно ЕУ.

Локално.мк: Мајонез или Ајвар?

Пендаровски: Ајвар, се разбира !

Локално.мк: Пица или скара?

Пендаровски: Пица.

Локално.мк: Пиво или Вино?

Пендаровски: Бело вино

Локално.мк: Цеца или Гоце Арнаудов?

Пендаровски: Никола Бадев, Кирил Манчевски, Александар Сариевски, Јонче Христовски.

Локално.мк: Интернет или библиотека?

Пендаровски: Интернет.

Локално.мк: Салвадор Да ли или Пикасо?

Пендаровски: Пикасо.

Локално.мк: Томас Хобс и Жан Боден или Џон Лок и Монтескје?

Пендаровски: Боден, Лок и Монтескје.

Локално.мк: И само еден избор?

Пендаровски: Во демократијата мора да има повеќе од само еден избор!

Најново

МИЛКОВСКИ НА СРЕДБА СО ДИРЕКТОРОТ НА НДИ ВАШИНГТОН ДЕРЕК МИЧЕЛ ЗА ДЕСЕТГОДИШНИОТ ПРОЕКТ МЕЃУ СОБРАНИЕТО И НДИ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА ЗАКОНОВНИОТ ДОМ

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА ДИРЕКТОРКАТА БОШКОВСКА-ЈАНКОВСКИ ЗА СТРАТЕШКИТЕ И ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ НА ЦЕНТРАЛНИОТ РЕГИСТАР

ОБРАЌАЊЕ НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИСОВСКИ НА ГЕНЕРАЛНАТА КОМИСИЈА ЗА ПРАВДА, ВНАТРЕШНИ РАБОТИ И БЕЗБЕДНОСНА СОРАБОТКА НА ПС НА ПСЈИЕ НА ТЕМА: „БОРБА ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ ВО ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА“

Честит 9ти Мај! Ден на Европа. Ден на победата над фашизмот.

НСДП ги повикува сите граѓани, независно од нивната политичка, етничка, верска, јазична или културна припадност, на 5 мај да излезат на гласање и да го поддржат Стево Пендаровски

СЛУЖБА ЗА ОДНОСИ СО ЈАВНОСТ НА НСДП