• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size

Нова социјалдемократска партија

Среда
Фев
20
АЦЕВСКИ: Груевски го призна поразот на владините политики во делот на енергетиката Испечати E-mail адреса
 
nikolce_nsdp.jpg
3 март 2014 I Скопје, Изјава за дневниот весник „Слободен печат“ на потпретседателот на НСДП, проф.д-р Николче Ацевски: 
 
Универзитетскиот професор по електротехника Николче Ацевски, член на НСДП, смета дека директорските смени во енергетиката требаше да се направат многу порано бидејќи старите тимови не изградија ниту еден енергетски објект и за 8 години дозволија да се увезе енергија за 1,2 милијарди евра со што Македонија стана увознозависна земја со увоз од над 30  проценти од произведената електрична енергија во државата. 

-Самиот Груевски го призна поразот на владините политики во делот на енергетиката и се одлучи за комплетна смена на сите раководни структури во овие енергетски компании, нешто на кое ние како НСДП укажуваме дека е неопходно потребно, постојано, скоро 3 години. Овие смени требаше да се направат и многу порано бидејќи вложувањата во енергетските објекти можат да генерираат раст и развој и отварање на нови работни места – рече  Ацевски на собраниската расправа за избор на член на Регулаторната комисија за енергетика.
 
Повеќе на порталот ПЛУСИНФО
 
СЛУЖБА ЗА ОДНОСИ СО ЈАВНОСТ НА НСДП
3 МАРТ 2014 ГОДИНА 
 
< Претходно   Следно >

НСДП НА -FACEBOOK-

facebook.jpg

Who's Online

Линкови - Банери

Собрание на Република Македонија
European Union
NATO

banernvo.jpg